Πλούσιες Χώρες Φτωχοί Λαοί

Μπορείς παρακάτω να δεις μια μικρή ταινία, για να πάρεις μια ιδέα για τον άσχημο τρόπο ζωής και την εκμετάλλευση που υφίστανται οι συνάνθρωποί μας σε χώρες της Αφρικής.

Αναζήτηση - Επιμέλεια: Εργαστήριο Πληροφορικής Γυμνασίου Φούστανης

από τον δικτυακό τόπο: pemptousia.gr

Θερμίδες και μακροζωία

Ο περιορισμός των θερμίδων μπορεί να συντελέσει στην μακροζωία

Ο συνειδητός περιορισμός των θερμίδων μπορεί να συντελέσει στην βελτίωση της υγείας και στην επίτευξη της μακροζωίας, σύμφωνα με αμερικανική μελέτη που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Nature Communications.

Η μελέτη των ερευνητών του Πανεπιστημίου του Ουισκόνσιν, στο Μάντισον, έρχεται να αναζωπυρώσει τη διαμάχη κατά πόσον η λεγόμενη «δίαιτα των φτωχών» είναι δυνατό να παρατείνει το προσδόκιμο ζωής, χαρίζοντας περισσότερα χρόνια ζωής και μάλιστα πιο υγιή.

Στη Μελβούρνη σκέφτονται να επιδοτούν τους μαθητές για να τρώνε λαχανικά

Μελβούρνη, Αυστραλία
Το επιτυχημένο μοντέλο της Γιούτα σκέφτονται να υιοθετήσουν στα σχολεία της Μελβούρνης, προκειμένου οι μαθητές να αποκτήσουν πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες και να καταπολεμηθεί η παχυσαρκία. Τι προβλέπει το μοντέλο; Κατανάλωση λαχανικών έναντι συμβολικού ποσού.