Χάλκινο μετάλλιο στο Euro Top 16 ο Παναγιώτης Γκιώνης

Χάλκινο μετάλλιο στο Top 16 της Ευρώπης ο Γκιώνης!

Ο μικρός τελικός με τον Simon GAUZY BRONZE Highlights 2015 Europe TOP 16

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ολοκλήρωσε τη θαυμάσια πορεία του στο Top16 της Ευρώπης ο Παναγιώτης Γκιώνης. Πρόσθεσε μία ακόμα πρωτοφανή και μεγάλη διάκριση στο παλμαρέ του, γέμισε χαρά και περηφάνια όλον τον κόσμο της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης και εδραίωσε τη θέση του ανάμεσα στα τοπ ονόματα του διεθνούς στερεώματος! Αφού στα ημιτελικά το μεσημέρι κάμφθηκε στα σημεία με 4-3 σετ σε συναρπαστική αναμέτρηση με τον Γερμανό πρωταθλητή Ευρώπης Ντιμίτρι Οβτσάροφ, το απόγευμα στον «μικρό» τελικό λύγισε με το ίδιο σκορ και με εντυπωσιακή ανατροπή από 1-3, τον Γάλλο Σιμόν Γκοζί. Παράλληλα, το χάλκινο μετάλλιο στο Μπακού τού χάρισε την πρόκριση στο ατομικό Παγκόσμιο Κύπελλο του 2015, εξέλιξη επίσης πολύ σημαντική. Αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο του Γκιώνη σε κορυφαία διοργάνωση ατομικού χαρακτήρα ύστερα από την 3η θέση στο απλό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2013 κι επίσης την 3η στο απλό του WorldTourτης Σουηδίας την ίδια χρονιά. Πρόκειται αναμφίβολα για επιτυχίες, που δείχνουν τη σταθερότητά του στα μεγάλα τουρνουά και τον εμφανίζουν ως έναν από τους πιο πετυχημένους Ευρωπαίους αθλητές της τελευταίας διετίας!

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ήθελα φυσικά να περάσω και στον τελικό και να διεκδικήσω ακόμα και το χρυσό, όμως έχασα στις λεπτομέρειες κι επιπλέον όταν ήρθα εδώ δεν περίμενα ότι θα πάρω ξανά ένα μετάλλιο. Περισσότερο η απόδοση μου με έκανε χαρούμενο γιατί η νέα χρονιά είναι διαφορετική, έχει πολλά παιχνίδια στη Γερμανία και τη χρήση της καινούργιας μπάλας, που νομίζω ότι μου στοίχισε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στεναχωρήθηκα κάπως που δεν έκανα κάτι παραπάνω, φάνηκε αυτό στην αρχή του αγώνα με τον Γκοζί, αλλά γρήγορα σκέφτηκα ότι έπρεπε να τα δώσω όλα και για την 3η θέση και μετά τη μείωση του σκορ πίστεψα πολύ στην ανατροπή και τη νίκη», δήλωσε ο Γκιώνης.

Ο Κώστας Βατσακλής, που είναι στην καθοδήγηση του Γκιώνη σε όλες αυτές τις ατομικές διακρίσεις, δήλωσε: «Πιστεύω ότι είχαμε πολύ καλή παρουσία. Αυτό φάνηκε και από τις εκδηλώσεις των φιλάθλων, το μεγαλύτερο μέρος των οποίων ήταν με το μέρος μας και στον μικρό τελικό φώναζε ρυθμικά το όνομα του Παναγιώτη! Μάλιστα, στο γυμναστήριο ήρθαν και κάποιοι Έλληνες. Ο αγώνας με τον Οβτσάροφ χάθηκε στις λεπτομέρειες και βρεθήκαμε πολύ κοντά στην είσοδο στον τελικό. Μπορούσαμε ακόμα και την 1η θέση, παρότι ο Παναγιώτης ήρθε με μικροτραυματισμό και πέρασε ένα πρόβλημα με το στομάχι του. Έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την 3η θέση, με την οποία εξασφαλίστηκε και το εισιτήριο για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο».

Ο Γκιώνης παρουσιάστηκε πολύ δυνατός στον ημιτελικό με το νούμερο 1 της Ευρώπης και μετάπειτα νικητή των αγώνων. Είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε τρεις φορές το προβάδισμα και υπερίσχυσε σε τρία σετ που πήγαν στην παράταση!!! Ο Οβτσάροφ πήρε πιο εύκολα τα δικά του τρία σετ και το ματς πήγε στο ψυχοφθόρο για κάθε αθλητή 7ο σετ, όπου μία φάση προκάλεσε μικρή διακοπή κι έπαιξε ρόλο στην τελική έκβαση του ματς! Ο πρωταθλητής μας έχανε 1-4 και με τρεις σερί πόντους ισοφάρισε και πήρε ψυχολογία. Στο ράλι που ακολούθησε, ο Οβτσάροφ θεώρησε ότι ο Γκιώνης έκανε διπλή μπαλιά. Σήκωσε το χέρι αποκρούοντας και στο αμέσως επόμενο χτύπημα του Γκιώνη έπιασε την μπάλα με το χέρι και σταμάτησε μόνος του τον πόντο? Πήγε αμέσως για την αλλαγή πλευρών μάλιστα και ο βοηθός διαιτητή έβαλε  το σκορ στο 5-4 υπέρ του Γερμανού? Ο διαιτητής όμως, τόνισε ότι δεν είδε κάτι το αντικανονικό και την ίδια ώρα ο Έλληνας διεθνής και ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής διαμαρτυρήθηκαν. Ακολούθησαν διαβουλεύσεις και διακοπή του αγώνα για πέντε λεπτά. Τελικά οι διαιτητές έδωσαν ορθά τον πόντο στον Γκιώνη γιατί δεν είδαν διπλή μπαλιά και γιατί ήταν αντικανονική η κίνηση του Οβτσάροφ να σταματήσει μόνος του τον πόντο, όμως ο πρωταθλητής μας σε μία εντυπωσιακή κίνηση φερ πλέι χάρισε τον επόμενο πόντο, έστειλε αμέσως το σερβίς του αντιπάλου του στο φιλέ και το σκορ έγινε 5-5. Αποδείχτηκε όμως, ότι όλο αυτό το σκηνικό τον αποσυντόνισε. Έχασε τρεις σερί πόντους για το 5-8 και τελικά το παιχνίδι δείχνοντας ξανά στο τέλος τη δυσαρέσκειά του στον Οβτσάροφ για την ενέργεια του?

Σε επίδειξη αθλητικού πνεύματος πάντως, ο Γκιώνης εξήγησε το βράδυ ότι «με πείραξε αυτό το σκηνικό, όμως δεν το σκέφτηκα πολύ για να χαρίσω τον πόντο στον αντίπαλο. Το πιο σωστό ήταν να επαναληφθεί ο πόντος στο 4-4, αλλά αφού ο διαιτητής μού έδωσε τελικά τον πόντο και ο Οβτσάροφ νόμιζε ότι εγώ είχα κάνει διπλή μπαλιά έκρινα ότι ήταν καλύτερο να πάμε ξανά στην ισοπαλία» (12-10, 6-11, 16-14, 4-11, 12-10, 4-11, 8-11)!

Το απόγευμα ο 35χρονος διεθνής μας έπρεπε πρώτα απ? όλα να διαχειριστεί τα συναισθήματα από τον τρόπο που χάθηκε η πρόκριση στον τελικό. Δεν άρχισε καλά κι έχασε εύκολα το 1ο σετ, ενώ μετά την ισοφάριση δεν μπόρεσε να κρατήσει καλό ρυθμό. Ο Γκοζί έπαιξε πολύ σωστά απέναντι στην άμυνα, πήρε και το 4ο σετ στην παράταση κι απέκτησε σοβαρό πλεονέκτημα. Ο Γκιώνης όμως, καταλάβαινε ότι η σπουδαία εμφάνιση στο Αζερμπαϊτζάν και η συγκλονιστική προσπάθεια έπρεπε να έχει καλύτερο τέλος?Συνέχισε με δυνατή ψυχολογία κι αφού επικράτησε στην παράταση του 5ου σετ ανέβασε την αυτοπεποίθησή του. Να σημειωθεί ότι στο 8-7 του συγκεκριμένου σετ ο Γκοζί σταμάτησε για 3-4 λεπτά το ματς γιατί του γύρισε λίγο το πόδι. Στην επιστροφή του στο τραπέζι έφτασε μία ανάσα από το να τελειώσει το παιχνίδι με 4-1, αλλά στη συνέχεια κουράστηκε και ο Γκιώνης έκανε την απόλυτη ανατροπή με εξαιρετική απόδοση (5-11, 11-7, 4-11, 10-12, 12-10, 11-8, 11-1). Κι επειδή οι αγώνες είχαν και μικρό οικονομικό έπαθλο το χάλκινο μετάλλιο τού απέφερε και 4.000 ευρώ.

Το Top16 κατέκτησε ο Οβτσάροφ. Στον συναρπαστικό τελικό έχανε 3-1 από τον Πορτογάλο Μάρκος Φρέιτας (νικητή του περσινού αντίστοιχου τουρνουά), αλλά γύρισε την κατάσταση σε 4-3 υπέρ του (10-12, 11-7, 9-11, 8-11, 12-10, 11-7, 11-4).

Στις γυναίκες αναδείχτηκε η νικήτρια η Λιου Τζια από την Αυστρία. Στον τελικό κατέβαλλε με 4-1 σετ τη Γερμανίδα Πετρίσα Σόλγια (11-3, 12-14, 11-8, 11-3, 11-9). Την 3η θέση πήρε η επίσης Γερμανίδα Ιρέν Ιβάνκαν νικώντας στον «μικρό» τελικό τη Λι Τζιάο από την Ολλανδία με 4-3 (11-8, 6-11, 11-9, 10-12, 11-8, 7-11, 11-7).

Αναζήτηση - Επιμέλεια: Ομάδα Εργαστηρίου Πληροφορικής Γυμνασίου Φούστανης