Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 2014-2015

Πρόγραμμα αγωγής Σταδιοδρομίας (Γ' Τάξη)

Στο Γυμνάσιο της Φούστανης κατά το σχολικό έτος 2014-2015 υλοποιήθηκε πρόγραμμα αγωγής σταδιοδρομίας στα πλαίσια του μαθήματος του ΣΕΠ (επαγγελματικού προσανατολισμού) της Γ' τάξης με τίτλο : "Επαγγελματικές μονογραφίες".

Συμμετείχαν σχεδόν όλα τα παιδιά της Γ' τάξης με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας Μόσχου Σοφίας ΠΕ06.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε σ' όλο το σχολείο την τελευταία ημέρα των μαθημάτων στις 13-05-2015 παρουσία όλων των μαθητών και των καθηγητών στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Παρακάτω ακολουθούν:

Η παρουσίαση του προγράμματος σε ppt Συνενεύξεις και Μονογραφίες Επαγγελμάτων

Φωτογραφικό υλικό από τις ομάδες εργασίας στην τάξη, τις παρουσιάσεις και τις επισκέψεις που έγιναν στα πλαίσια του προγράμματος.

Μικρό Βίντεο με την περιγραφή της μεθόδου που δουλέψαμε καθώς και την αξιολόγηση του προγράμματος από τα ίδια τα παιδιά.

Συμπληρωματικά ένα τελικό δημιούργημα των μαθητών  ήταν η έκδοση ενός μικρού οδηγού επαγγελμάτων σε μορφή .pdf  με τις επαγγελματικές μονογραφίες που προσέγγισαν στα πλαίσια του προγράμματος.

Η ομάδα εργασίας των μαθητών και η υπεύθυνη καθηγήτρια